Музей пропаганди

Шепетівка вул. Островського, 2

03840 4-14-74

museumostrovsky@meta.ua

ostrovskymuseum.at.ua

Facebook

Музей пропаганди

Літературно-меморіальний музей Миколи Островського в Шепетівці відкрито 22 грудня 1946 року в приміщенні теперішнього краєзнавчого відділу музею. У 1954, 1964, 1974 роках відбувалися реекспозиції. В радянські часи тисячі людей їхали до Шепетівки, щоб побувати в музеї письменника. Невеличке приміщення не могло вмістити потік відвідувачів, що невпинно зростав. У 1969 році на пленумі Шепетівського міськкому ЛКСМУ було прийнято рішення про будівництво нового приміщення та створення фонду будівництва музею. Будівництво розпочалося у 1974 році. Фінансування здійснювалося за рахунок комсомольських відрахувань, що надходили у фонд. 16 червня 1979 року відбулося урочисте відкриття нового приміщення музею. З цього часу музей перейшов на баланс та у підпорядкування Хмельницького ОК ЛКСМУ. Музей побудовано за індивідуальним проектом завідувача кафедрою Київського інженерно-будівельного інституту професора М. Гусєва та архітектора Хмельницького інституту “Гіпроцивільпромбуд”  В.  Суслова. Художньо-монументальне оформлення здійснювали понад 80 художників-дизайнерів з різних художніх фондів України під керівництвом киян, лауреатів Державних премій архітектора А. Ігнащенка і художника А. Гайдамаки. Над створенням експозиції працювали хмельницькі художники Л. Коваленко та І. Скорупський. Музей є справжнім витвором архітектурного мистецтва, який у 1989 році занесений до міжнародного каталогу “Музеї світу”. На сьогодні музей став обличчям видання «Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics».

В центрі міста на штучному насипному пагорбі височіє центрична споруда. П’ять сірих пілонів тримають бетонне червоне кільце, зіткане з камінчиків смальти. Музей створює враження святковості та суворості. Невеликий внутрішній дворик у формі кола - характерний для театрів 20-х років. В оформленні споруди і експозиції використано два кольори: червоний і сірий. Перший символізує боротьбу, другий – труднощі, що випали на долю українського народу. Неординарна експозиція, створена на символах, розкриває історичні події, що відбувалися в Україні у ХХ столітті («парадну» сторону радянської епохи) і паралельно - біографію Миколи Островського. Розміщена на третьому поверсі по колу експозиція загальною площею 700 кв. м ділиться на дві зали. Експозиція побудована у два яруси. Документи, фотографії, особисті речі письменника розміщені в нижньому ярусі – в кубах, які імітують тендери паровозів, встановлених на рейки вузькоколійки, направлені у височину до майбутнього. Верхній ярус – композиції з натурних експонатів, які розкривають етапи історії ХХ століття від 1905 до 1991 року. Оригінальний підхід до художнього оформлення робить музей привабливим і не залишає байдужими відвідувачів. У 1992 році, після розпаду Радянського Союзу, музей перейшов у підпорядкування Подільської Спілки молоді. У 1994 році музей взято на баланс Хмельницької обласної ради і змінено назву - «Обласний молодіжний культурно-просвітницький центр зі статусом музею М. Островського». У 1996 році до ОМКПЦ приєднано Шепетівський філіал Хмельницького обласного краєзнавчого музею (нині – краєзнавчий відділ музею). У 2004 році до 100-річчя від дня народження М.Островського згідно рішення 12-ї сесії Хмельницької облради було відновлено статус музею і змінено назву на «Комунальний заклад культури «Обласний літературно-меморіальний музей Миколи Островського». У 2008 році в краєзнавчому відділі музею було створено новий розділ експозиції «Природа рідного краю», у 2010 – «Етнографія та побут Шепетівщини», а в 2016 році відкрито експозицію  «Борці за Україну», де розкриваються події Революції Гідності, окупації АР Крим Росією, військові дії на Сході України .

Музей має розвинену інфраструктуру : простора виставкова зала ( 125 кв. м ), актова зала у вигляді амфітеатру на 230 місць, мала зала у підвальному приміщенні, велика площа перед музеєм, зручна автостоянка. Колектив музею М.Островського (23працівники, з них – 5 наукових співробітників) активно займається науково-дослідною, культурно-просвітницькою та пошуковою роботою, слідкує за новими тенденціями в сучасному музеєзнавстві, працює над створенням позитивного іміджу музею, шукає шляхи просування музею в культурно-мистецькому просторі України. 

 

Основні напрямки роботи музею

         Одним з основних напрямків роботи музею є комплектування музейних фондів, облік, зберігання, каталогізація музейних колекцій. На сьогодні фонди музею нараховують 29,9  тис. одиниць збереження, з них понад 19 тис. – основного фонду. Основу музейного зібрання складають матеріали радянської доби, з історії України, Шепетівського краю та життям та творчістю Миколи Островського, твори радянського мистецтва, філателії, нумізматики, археології та ін.

Музей щорічно відвідує близько 30 тис. людей, проводиться близько 600 екскурсій, 60 масових заходів, до 30 виставок . Наукові працівники постійно впроваджують різноманітні форми культурно-просвітницької роботи: театралізовані екскурсії та свята, майстер-класи, уроки народознавства, патріотичні уроки, кінолекторії з переглядом документальних фільмів, організовують мобільні виставки, ігрові модулі, літературні подорожі містом, квести, тощо. Головний критерій в роботі – відвідувачам має бути цікаво. З цією метою впроваджується інтерактивність, що передбачає не пасивного слухача, а активного учасника того чи іншого заходу. Починаючи з 2009 року щорічно в рамках святкування днів Європи в Україні на площі перед музеєм проходить регіональний фестиваль «Європейська феєрія».

Один з напрямків роботи музею – робота з людьми з особливими потребами. Протягом багатьох років працівники музею підтримують зв’язки з людьми особливими потребами, збирають і висвітлюють матеріали про цікавих особистостей, організовують виставки, зустрічі, творчі вечори, фестивалі. Результатом такої співпраці є поповнення фондів музею предметами образотворчого та декоративно – прикладного мистецтва, літературними творами. З 2012 року в музеї проходить «Всеукраїнська школа майстерності для творчих людей з особливими потребами», в якій щорічно беруть участь близько 70 людей з усіх регіонів України. З 2013 року музей активно співпрацює з Українським центром розвитку музейної справи, бере участь в навчальних програмах, семінарах, грантових проектах.

 Протягом останніх трьох років завдяки здобутим грантам реалізовано проекти:

 - «Як гартувалася сталь»: територія міфів та реалій» - створення міні-путівника по експозиції музею «Микола Островський під грифом «цілком таємно»» та літературної театралізованої подорожі «Містом Павла Корчагіна»;

 - IV  Всеукраїнська школа майстерності для людей з особливими потребами - матеріальне забезпечення майстер-класів, видання творчої збірки учасників;

 - «Артмузейка» - організація змістовного дозвілля дітей із сільської місцевості під час літніх канікул;

 - «Борці за Україну» - відкриття розділу експозиції, присвяченого шепетівчанам - учасникам Революції гідності та АТО).

Щороку на базі музею відбуваються навчально  – практичні  семінари для працівників музеїв області. Музей щорічно проводить тематичні круглі столи, краєзнавчі читання та науково-практичні конференції.

Протягом 2017-18 рр. науковцями музею було здобуто грантову підтримку на навчання та здобуття нового досвіду в музеях України та Європи (м. Відень Австрія, м. Берлін Німеччина).

 Науковці музею беруть активну участь у програмах з музейної педагогіки та впроваджують їх в життя. Зокрема, брали участь: у  І, ІІ, ІV Музейному форумі «Музей храм муз» (ДІКЗ «Меджибіж»).; Міжнародному форумі літературних музеїв ( м. Санкт-Петербург, 2012 р).; у І, ІІІ, VІ-й круглий стіл та семінар-практикум «Сучасні методи інтерактивної просвітницької роботи з дитячою та юнацькою аудиторією» ( м. Київ, 2012 -17рр.); у освітніх фестивалях «Арсенал ідей» ( м.Київ, 2016-2018рр.,) у лекційній програмі Національного художнього музею ім. А. Шептицького «Шкільні уроки в музеях» (м. Львів).

З 2017 року музей розпочав співпрацю з польськими колегами. Так, у травні було проведено перші навчальний семінар «Як розмовляти з дітьми про історію: досвід польських колег» за участі працівників музею GALEREA LABIRYNT ( м. Люблін, Польща).

Співпраця з Українським культурним кризовим медіа-центром мистецького напрямку та мистецькою ініціативою «ДЕнеДЕ»  дала можливість  в червні 2018 року реалізувати проект «Дегероїзація», який включав в себе: дискусію «Микола Островський, як феномен героїзації»,  лекційну програму «Конструювання образу анархістів у радянському та сучасному українському кіно», медіа інсталяцію «Про гартування сталі…».

В останні роки ведеться активна робота по вивченню питання можливої зміни назви та профілю музею. Протягом 2014-19 рр.  проведено ряд фахових консультацій з «Українським центром  розвитку музейної справи» , членами музейної  ради при Міністерстві культури України, науковцями та фахівцями музейної справи України та Європи. Зокрема,  проведено зустрічі з народним художником України А.В. Гайдамакою (автором експозиції музею).  Взято участь в семінарах  «Соцреалізм. Здаватися іншим.» (м. Київ, НХМУ, 2017р.), «Музеологічні зустрічі. Формування концепції історичного музею» ( м. Харків, 2017р.),  в засіданні музейного клубу «Реконструкція музею: місія можлива»  (м. Київ, НХМУ, 2017р.), в дискусії «Збереження , інтерпретації та презентації травматичної історії в музеях» (м. Київ, Мистецький арсенал 2018р.),  в презентації проекту «Культ чи культура?» (м. Київ, Мистецький арсенал 2018р.).  Проведено біля десятка засідань робочої групи з питання стратегічного плану розвитку музею М. Островського, нової концепції, зміни назви та профілю.  Для вивчення думки громади в 2015-16 рр. було проведено анкетування та опитування (через соціальні мережі) місцевого населення.

За останні роки було видано міні путівник по музею «Микола Островський під грифом «цілком таємно», матеріали Міжнародної конференції «Південно-Східна Волинь: від давнини до сьогодення», матеріали краєзнавчих читань, альманахи про творчих людей  з інвалідністю «Сильні духом» та збірку «Ми діти твої Україно!», книга про загиблого в АТО «Ігор Ляшенко, позивний «Беркут», книга пам’яті загиблих в Ато шепетівчан «Пам’ятати їхні імена».

Музей є оригінальним та унікальним витвором архітектури  соцреалізму і є архітектурною пам’яткою місцевого значення. Експозиція музею зберігає  історичну пам'ять про події минулого, висвітлює  історію України  радянської доби, розвінчує історичні міфи, створені радянською пропагандою з метою маніпулювання свідомістю людей, на прикладі біографії радянського письменника М.Островського показує, як пропаганда радянського режиму замовчувала й міфологізувала не лише історичні події, а й біографії людей.

Музей викликає постійну зацікавленість громадськості, є місцем проведення масових культурно-мистецьких та наукових заходів. Відіграє важливу роль у культурно-просвітницькому житті регіону,  є цікавим туристичним пунктом, а також – творчою платформою для обдарованих людей з особливими потребами.

Договір оферти, Політика конфіденційності, Доставка та оплата


Якщо ви не отримали електронний квиток

Що робити, якщо після оплати ви не отримали квитки на вашу електронну пошту


Задати питання організатору

Задати питання, залишити відгук чи побажання щодо роботи